Ha már megvan a gondolat, hogy malackát szeretnénk, be kell szereznünk a kellékeket, hogy egy otthonos, berendezett környezet várhassa az új jövevényt. Az elválasztás, az utazás egyébként is nagy stressz a malackának, így a tiszta, megfelelő méretű ketrec és a szükséges felszerelések már legyenek összerakva, amikor megérkezik. Íme egy lista azokról a tárgyakról, melyeket be kell szereznünk, és néhány tipp, hogy honnan érdemes, és milyen fajtát:
- Ketrec. Két malackának legalább egy 100x50 cm-s ketrecre lesz szüksége, melyet inkább nyúlketrec néven árulnak. A legnépszerűbb fajta a Ferplast 100, nekünk is ilyen van, és bár a kisebb Ferplast ketrecekkel nagyon meg voltam elégedve, ennek gyorsan megrepedt a sarka. Gyanítom, hogy egy anyaghibás ketrecet fogtam ki, mert minőségre általában ez a legjobb, elölről nyitható, ami jót tesz kézhez szoktatáskor, és nekünk is kényelmes. Én az Acanashoptól rendeltem 8700 forintért, érdemes figyelni az akciókat, Húsvétkor és karácsony előtt a Fressnapfban is megkapjuk 7-8000 körül.
- Emelet, galéria: ezt magunk is elkészíthetjük fa járólapból és egy kis ügyességgel, nekem a könnyebb tisztítás miatt műanyag van, szintén Ferplast. Állítható a magassága, alatta is szeretnek pihenni, viszont a hozzá való létra beszerzése egy kisebb tortúra volt, mert mindenhol készlethiányos volt. Az emelet nagyon fontos még egy nagy ketrecbe is, mert a malackák hátsó lába ugróláb, így fontos, hogy használhassák, ráadásul a ketrec alapterületét is növelhetjük vele.
- Itató: nagyon fontos, hogy a tengerimalacunk minden nap friss vízhez jusson, és ehhez a legpraktikusabb egy golyós vagy szelepes itató. A Ferplast Sippy drágább, de jobb megoldás, mert egyszerű az utántöltése és a tisztítása, viszont nekem sajnos jobban csöpög, mint a golyós, így kénytelen vagyok rongyokat dobni alá, és heti egyszer meghúzni a szelepet.
- Porcelán tálka: A legtöbb kisállatkereskedésben kapható a klasszikus, nehéz aljú kerámia tál 800-1000 forintért, egy ilyet mindenképp szerezzünk be. A malacok előszeretettel borogatják fel, ami az útjukba kerül, ez viszont bombabiztosan tart, így a táp is viszonylag egy helyen marad. Azt szokták tanácsolni, hogy annyi tálka legyen, amennyi malac, ez szerintem személyiségfüggő, az én malacaim egy tálból esznek.
- Széna, táp, zöldség: ezeket is feltétlenül szerezzük be, mire megérkezik a malacka. Általában érdemes venni abból a tápból, amit a tenyésztőnél/üzletben is kapott, azt előbb elfogadja, bár hozzá kell tennem, hogy az én malacaim a kereskedésben silány minőségű tápot kaptak, így azt nem vettem meg, és nem volt belőle probléma. A legjobb tápokról és szénákról nemsokára külön posztot olvashattok!
- Alom: kezdetben tökéletesen megfelel a nagy szemű, illatmentes forgács, később úgyis kitapasztaljuk, hogy mi a legjobb nekünk és a malackánknak. Ebből mindig legyen otthon tartalék is, hogy a pisis részeket ki tudjuk cserélni.
- Kuckó vagy rongy: a malackának szüksége van egy puha helyre, ahol pihenhet: ez lehet egy külön nekik gyártott bújó, vagy bármilyen rongy.
- Szénagömb, szénatartó, házikó: kezdetben szerintem felesleges erre költeni, nemsokára azt is megírom, hogy miért.
Ezeknek a kellékeknek a megvásárlásával berendezhetünk a malacunknak egy otthonos kuckót, később nyilván nem fogjuk tudni megállni, hogy ne vásároljunk nekik további kellékeket, de az induláshoz ez is elég - így talán a pénztárcánk is jobban jár.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése